teal LED panel

Karty Vortex 2 jak i Sound Blaster

charakteryzują się bardzo podobnym brzmieniem przy zastosowaniu systemu czterogłośnikowego. Sound Blaster w nieco mniejszym stopniu obciąża procesor komputera natomiast Vortex 2 w ostatniej wersji „B” ma wyższą wydajność przy sterowaniu 16 strumieniami audio 3D. Dysponując jedynie parą głośników powinniśmy wybrać kartę z chipem Vortex 2 z uwagi na lepszą jakość dźwięku pozycjonowanego.
Ostatnimi czasy na rynku kart dźwiękowych pojawił się nowy, interesujący zawodnik w postaci chipa Canyon3D firmy ESS. Jednym z problemów związanych z produkowanymi obecnie kartami dźwiękowymi jest to, że jeśli zamierzamy wykorzystać cztero- głośnikowy zestaw do gier, nie możemy go użyć w systemach 5.1 Dolby Prologic ani Dolby Digital do odtwarzania filmów na DVD. Canyon3D łączy obie funkcje, wymagając jedynie podłączenia kilku przewodów więcej. Ponieważ chip ten korzysta także z technologii Sensaura Multidrive, wszystkie gry działające z DirectSound3D zyskają lepszą jakość dźwięku pozycjonowanego.
Tabela 6.1 zawiera podstawowe informacje na temat chipów kilku popularnych kart dźwiękowych PCI, co pomoże nam dokonać właściwego wyboru.